Saç Ekimi Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

saç ekimi sonrası ödem nasıl atılır

Saç ekiminden sonra birkaç gün evde kalmalısınız çünkü kafanızda şişlikler oluşacaktır. Oluşan şişlikler yaklaşık bir hafta sonra iyileşecektir. Bu dönemde şişmeyi en aza indirmek için kaşlarınızın üzerindeki alana bir buz torbası 10 dakika ara ile uygulayın.

Saç ekimi sonrası ödemi atmanın bir başka yolu da su içmektir. Bu, kafatasınıza enjekte edilen sıvıyı dışarı atmanın iyi bir yoludur. Günde en az iki litre su içmek şişmeyi (ödemi) azaltmaya yardımcı olacaktır.

Saç ekiminden sonraki ilk birkaç gün başınız yüksekte uyumaya çalışmalısınız. Mümkünse, bir yatar koltukta uyuyun, ancak alnınızın üzerine yatmamaya çalışın. Ayrıca, sırtınız başınızı desteklemeli, ancak başınızı ve boynunuzu yüksekte tutmayı unutmayın.

Egzersiz günlük rutininizin önemli bir parçası olmasına rağmen, saç ekiminizden sonraki ilk birkaç gün yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız. Çünkü, egzersiz şişliği artırabilir ve kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Ayrıca terleme, iyileşme sürecini zorlaştırabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Bu gibi aktivitelerin yanı sıra alkol ve sigara gibi tüketimlerinizden uzak durmalısınız. Alkol kanın akışını değiştireceği için iyileşmeyi yavaşlatacaktır.

Ense Bölgesine Antibiyotik Krem kullanabilirsiniz.Doktorunuzun tavsiyesi üzerine, saç ekimi sonrasında donör bölgede veya alıcı bölgede antibiyotik krem kullanmanız gerekebilir. Bu, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak antibiyotik kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız.

Saç ekimi işleminden sonra şişlik ve kızarıklık, işlemin yaygın yan etkileridir, ancak bunlar geçicidir. Daha uzun sürerse, doktorunuza veya dermatoloğunuza danışmalısınız. Bu şişlik kafa derinizde enfeksiyona neden olabilir. Bunu yönetmenin en iyi yolu kendinizi rahat ettirmek ve doktorunuzun talimatlarına uymaktır. Örneğin sıcak duşlardan kaçınmalı ve havalar sıcakken şapka takmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Kafada Gerginlik Hissetmek Normal mi?

Saç ekiminden sonra kafanızda gerginlik hissetmeniz normaldir. Gerginlik hissi yaklaşık 7 gün sonra tamamen kaybolacaktır. Herhangi bir cerrahi işlemden sonra vücudun verdiği normal bir reaksiyondur.

Saç ekiminden sonra çok veya aşırı egzersiz yapmayın. Hafif egzersiz, kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı güvenli sınırlar içinde tuttuğunuz sürece iyidir. Ayrıca, tempolu yürüyüş ve yoga, tam bir egzersiz rutini için kabul edilebilir ikamelerdir (Güneşten korunun). 

saç ekimi sonrası ödem nasıl atılır
saç ekimi sonrası ödem nasıl atılır

Saç ekiminden sonraki ilk iki gün iyileşme için çok önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk iki gün donör bölgede bir miktar morarma ve kanama olacaktır. Çoğu insan başlangıçta biraz rahatsızlık hissedecektir, ancak bu durum birkaç gün içerisinde kaybolacaktır. Bir ila on gün arasında süren bir rahatsızlık dönemi bekleyebilirsiniz. Hatta birkaç gün kafanızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz.

Saç ekiminden sonra biraz rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Cerrahınızın işlem sonrası talimatlarını dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Birkaç gün yatakta kalmanız ve birkaç gün yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekebilir.

Saç Ekimi Sonrası Yüzde Şişlik Geçer mi?

Saç ekimi ameliyatı sonrası oluşan şişlikler geçicidir ve genellikle birkaç gün içinde geçer.

Su, saç ekiminden sonra yüzdeki şişliği azaltmanın en iyi yollarından biridir. Su içmek, kafatasına enjekte edilen sıvının temizleme işlemine yardımcı olur. Günde iki veya üç litre su içmek iyileşme sürecini önemli ölçüde kısaltabilir. Donör bölgeye zarar vermemek için saç ekiminden sonra bölgeyi ovmamak veya çekmemek de önemlidir.

Saç ekiminden sonra ilk 72 saat şapka takmaktan kaçınmalısınız. Çünkü greftlerin çevresinde 72 saat sonra sertleşecek kabuklar olabilir.  Merak etmeyin, bunlar saç ekiminin normal yan etkileridir. Ayrıca, saç ekimini takip eden günlerde yüzünüzü yıkayabilirsiniz ancak mutlaka havluyla kurulayın. Doktorunuz iyileşme süreci hakkında size daha fazla bilgi verecektir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email