Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Saç ekimi ameliyatına girmeden önce işlem hakkında bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz? Saç ekimi, kozmetik alanında yapılan en güvenli ve ağrısız ameliyatlardan birisidir. FUE ve FUD tekniği ile saç ekimi yaptırmadan önce hastalıklarınızı doktorunuza bildirmelisiniz.

Saç ekimi öncesi B ve E vitaminlerine ara vermelisiniz. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza danışmalı ve saç ekiminden 2 gün önce ilaçlarınıza ara vermelisiniz. Vitaminler ve Kan sulandırıcılar Saç Ekimi işlemini zorlaştıracak, kanamayı arttıracaktır. (İlaçlarınızı bırakmadan önce lütfen doktorunuza danışın.)

Saç ekimi sonrası hastaların ilk üç gün evde kalmaları ve yorucu aktivitelerden kaçınmaları gerekmektedir.  Ameliyat olduktan sonra ilk hafta içinde aspirin türü ilaçları almaktan kaçının. FUE ve FUD Tekniği ile Saç Ekimi Ameliyatı olan hastalar, genellikle saç ekiminden sonraki ikinci günde ortaya çıkmaya başlayan ve ortalama 5 gün devam edecek olan bu şişliğin farkında olması gerekmektedir. Oluşan şişlik geçicidir ve uzun vadede hiç bir zararı yoktur.

Saç ekimi ameliyatı olduktan sonra hastalar saçlarını günde iki kez yıkamalıdır. Cerrahi bölgeyi tahriş etmemek için kafa derisini ovmaktan veya fırçalamaktan kaçınmalısınız. Hasta, ameliyattan çıktıktan sonra saçlarını ılık suyla nazik bir şekilde durulamalıdır. Kafa derisi kuru hissediyorsa, doktorun verdiği bir nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Ameliyat olduktan sonra derinin kabuk bağlamaması için günde 2 kez saçınızı nazik ve yavaş bir şekilde yıkamalısınız.

Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler

Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler neler?

 • Sürekli olarak kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin.
 • Saç ekiminden önce alkol almayın. (2 hafta kadar)
 • Bitkisel ilaçlar
 • Asprin
 • Kan İnceltici ilaçlar
 • Kan sulandırıcılar

Gibi ilaçlarınızı doktorunuz eşliğinde kontrollü bir şekilde bırakabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler neler:

 • Başınıza alacağınız darbelerden kaçının.
 • Saç ekimi ameliyatı olduktan sonra efor gerektiren, yorucu işlerden kaçının.
 • Güneşten korunmak için dışarıdayken şemsiye kullanın (Cildin kurumaması için.)
 • Uyurken sırt üstü bir şekilde, başınıza darbe almayacağınız bir pozisyonda istirahat edin.

Yukarıda yer alan kriterlere azami düzeyde dikkat etmenizi ve başınıza alabileceğiniz her türlü darbeden kaçınmanızı öneriyoruz.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi sonrası şişlik ne zaman geçer? Pek çok kişi saç ekimi ameliyatı olduktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan şişkinlik durumunun kalıcı olduğunu düşünmektedir. Ancak bu şişlik kalıcı değildir ve genellikle 3-5 gün içerisinde şişlik tamamen gitmektedir. (Uzun vade için herhangi bir sorun söz konusu değildir.)

Saç Ekimi Öncesi Alkol Kullanımı

Saç ekimi öncesi alkol kullanımından kaçınmalısınız. Alkol kullanımı, kan dolaşımını kötü bir şekilde etkileyeceği için Greftler üzerinde kötü bir etki bırakabilmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrası alkol tüketmemeye çalışmalısınız.

Sigara kullanan kişiler için de sigara kullanımını azaltmalı ya da ara vermelidir.

Saç Ekimi Acı Verir mi?

Saç ekimi ameliyatı öncesinde pek çok kişi “saç ekimi acı verir mi” diye düşünüyor. Operasyon yapılırken hastaya Local Anestezi verilmektedir. Bu sayede hasta yapılan işlemleri hissetmeden operasyon tamamlanıyor.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yasak

Saç ekimi sonrasında yasak olan şeyler:

 • Alkol Tüketilmesi
 • Sigara içilmesi
 • Güneş’e maruz kalmak
 • Yüksek efor gerektiren aktiviteler

Gibi şeyler saç ekimi sonrasında yasak olan şeyler arasındadır.

Saç Ekimi Önce Sonra Fotoğrafları

Hair-Med ile saç ekimi öncesi ve sonrası fotoğrafları aşağıdaki görsellerdeki gibidir.