Saç Ekiminde Ameliyat Sonrası Talimatlar

Saç Ekiminde Ameliyat Sonrası Talimatlar

Saç ekimi iyileşmesi için önerildiği şekilde takip bakımı yapılmalıdır.

1.   Bandana

Saç ekiminden hemen sonra tekrar sosyal olarak kabul edilirsiniz. Saç ekiminden eser

kalmaması için geçiş döneminde şapka takabilirsiniz. Size enseden bağlanabilen bir bandana başörtüsü vereceğiz. Yaraların oksijen alması, iyileşme sürecinin hızlanması ve baş bölgesinde basınç artışı olmaması için bandanayı ofis veya ev gibi kapalı odalardakullanmamanızı öneririz. Açık havadaTozlu ortamdan korumak için yalnızca bol bir bandana takmanızı öneririz.

2.   Hareket etmek

Ameliyattan sonra ve ertesi gün mümkün olduğunca dinlenmeli ve evden çıkmamalısınız. Yorucu faaliyetlerden veya hareketlerden kaçının. Bu, baş bölgesindeki kan damarlarında basınç artışına ve ilk birkaç gün kanamaya neden olabilir. Ayrıca aşırı öksürmekten veya çığlık atmaktan da kaçınmalısınız. Başınızı çarpmamaya dikkat edin. Bir arabaya binerken veya arabadan inerken olabilir. Hızlı yan hareketlerden kaçının, lütfen öne veya arkaya eğilmeyin ve başınızı mümkün olduğunca dik tutmaya çalışın. Bu sayede ekim ve alım bölgesinde yara

iyileşmesi ile ilgili sorunlara yol açabilecek kanamayı önlersiniz.

3.   Uyku pozisyonu

Bu tedaviden sonraki ilk 7 gün sadece sırt üstü ve mümkünse 20-30 derece yüksek bir

pozisyonda uyumalısınız. Uyurken bu pozisyonda kalmaya çalışın. Mümkünse, tedaviden sonraki ilk uyku gecesinde uyku pozisyonunuz bir görevli tarafından sürekli kontrol edilmelidir. Bizden alacağınız boyun yastığını kullanınız.

4.   Giyim

Giysiler çıkarılıp giyilmesi kolay olacak şekilde seçilmelidir. Bu özellikle FUE tedavisinden sonraki ilk birkaç gün için geçerlidir. Fermuarla veya düğmelerle kapanan ve başın

üzerinden çekilmesi gerekmeyen giysiler giymenizi öneririz. Gömlekler, başın üzerinden çekilmeleri gerekmediğinden çok uygundur. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün saç derisine veya ekim yapılan bölgeye temas olmadığından emin olun. Bu özellikle tedaviden sonraki ilk 10 gün için geçerlidir .

5.   Uygun davranış

Yüksek tansiyon nakli reddedebilir. Saç ekiminden sonra 4 hafta süreyle spor, yüzme, solaryum ve saunadan uzak durulması komplikasyonsuz iyileşmenin sağlanmasıdır. Ayrıca 1 Hafta cinsel ilişkide bulunmamanızı öneririz .

6.   Alkol ve Sigara

Operasyon sonrası komplikasyonlardan kaçınmak için operasyon öncesi ve sonrası (en az 5

/gün) alkol ve sigarayı azaltmalısınız. Sigara ve alkol iyileşme evresini geciktirebilir.

7.   Şişlik ve İlaç

Lokal anestezi ve tedavi sırasında saç derinize püskürtülen sıvı nedeniyle, ekim sonrası alın bölgesinde, yüzünüzde, göz kapaklarınızda ya da yanaklara yerçekimine bağlı olarak şişlikler olabiliri. Genellikle operasyondan sonraki üçüncü gün şişlik giderek azalır ve en geç bir hafta sonra tamamen kaybolur.

Şişliğin nasıl sınırlanacağına dair ipuçları:

 • Başınızı mümkün olduğunca dik tutun ve öne eğmeyin .
  • Bol sıvı tüketin çünkü bu, tedavi sırasında kullanılan sıvıları vücudunuzdan olabildiğince çabuk atacaktır.
 • Burnunuzu mümkün olduğunca az sümkürünüz çünkü bunun yarattığı basınç FUE tedavisinden sonraki ilk birkaç gün içinde belirgin şişmelere neden olabilir.

İşlem sonrası lokal anestezi etkisi geçtikten sonra zaman zaman baş ağrıları ve yara ağrıları olur ancak bunlar kısa sürede geçer. Tüm ağrı ve rahatsızlıklar ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle kolaylıkla kabul edilebilir. Donör bölgede ve ekim yapılan bölgede duyusal rahatsızlıklar ve gerginlik

durumları meydana gelebilir, ancak bunlar birkaç hafta sonra geçecektir .

Saç ekiminden sonra lütfen bizden alacağınız ilaçları aşağıdaki şekilde alınız.

Yemekten sonra

 • Cipro (anti-inflamatuar antibiyotik) günde 2 kez.
  • İşlemden sonraki gün Fito donör bölgesine günde 2 kez (sabah ve akşam) sürülecek.
  • Dexofen ağrı kesici işlemden sonra bir tane ve daha sonra ağrınız olursa alabilirsiniz.

8.   Saç yıkama

Ameliyattan sonra ekim yapılan bölgelerde kan kabukları oluşur. Greftlerin üzerindeki kabuklar çıkarılmamalıdır. Saçınızı düzenli olarak yıkarsanız, bu kan kabukları 10 gün sonra kendiliğinden düşer.

Yıkama prosedürü aşağıdaki gibi yapılmalıdır :

Ameliyattan sonraki 2. gün ilk saç bakımı ve saç yıkaması yapılır.

Losyon uygulayın ve yıkayın

 • Lütfen belirtilen losyonu hafifçe bastırarak sürtmeden , temiz ellerle ekim bölgesine

nazikçe uygulayın. Bu ekim alanındaki kabukları yumuşatır. Losyonu normal olarak donör bölgeye uygulayabilir ve dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

 • Losyonu yaklaşık 30-45 dakika bekletin, ardından ılık suyla hafif dokunuşlarla nazikçe yok edin.

Şampuan uygulayın ve yıkayın

 • Donör bölgeye önerilen şampuanı normal şekilde uygulayabilir ve normal yıkama

hareketleriyle yıkayabilirsiniz. Ancak ekim alanını dikkatlice yıkayın. Lütfen sadece hafifçe dokunuşlarla şampuanı uygulayın, sakın ovmayın.

 • Saçınızı bol ılık su ile yıkayınız.

Saç kurulama

 • Saç kurutma makinesi kullanmayın. Saçınızı ovalamadan havluyla kurulayın. Sadece düz şekilde katlanmış bir havlu ile hafif ekim bölgesine hafif basarak kurulayın.
 • Sonrasında saç spreyi, jel ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır. İyi bir iyileşme süreci için yaklaşık 12 gün sonra mümkün olduğunca kabukların çıkarılması

önemlidir. 12 gün sonra yıkama ve durulama ile kabuklanmalar ortadan kalktıktan sonra kendi şampuanınızla saçınızı normal şekilde yıkayabilirsiniz.

9.   Saç ekimi sonrası saç büyümesi

Saç ekiminden sonraki ilk 2-6 hafta içerisinde ekilen köklerde kalan saçlar başlangıçta tekrar dökülecektir. Bu, vücudun nakile verdiği doğal tepkidir ve tamamen normaldir. Bunun nedeni, ekilen saç köklerinin tedavi sırasında maruz kaldığı geçici oksijen eksikliğidir. Bu onları o kadar zayıflatır ki, geçici olarak dinlenme evresine girerler ve başlangıçta saçları dökerler. Kökler korunur.

Saç ekiminden yaklaşık 3 ila 5 ay sonra ilk saç kökleri yeniden saç üretmeye başlar. Bu “yeni” saç büyümesi çok yavaş gerçekleşir ve ekilen tüm saç köklerinde aynı anda olmaz. Ek olarak, büyümenin başlangıcı, seyri ve hızı çok bireyseldir ve hastadan hastaya büyük ölçüde değişir.

Bu süre zarfında küçük sivilceler de tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Cilt kendini yeniden düzenler, temizler ve bu bağlamda hücreler sivilce şeklinde ciltten dışarı atılır. Yeni saçın büyüme aşaması başladığında ve bu yaklaşık 3 ay sonradır.

Saç ekiminden 6 ila 10 ay sonra, giderek daha fazla yeni saç çıkacak ve birçok kişi için saçlar etkileyici bir şekilde daha dolgun ve daha yoğun görünecek. Ancak 12 – 18 aya kadar yeni saç çıkabilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email